Kategoriler
Kitap

Kişisel Hayatınızı İyileştirmek İçin Alışkanlıkları Değiştirme

Alışkanlıklar, ah bu kötü alışkanlıklar. Alışkanlıklar eğitim, etkiler, gözlem ve uygulamadan geliştirilmiştir. Yaşamımız boyunca, bazıları iyi, bazıları kötü olan birçok alışkanlık geliştiriyoruz. Tutabileceğimiz iyi alışkanlıklar, ancak eğer bir kişi hayatını iyileştirmek istiyorsa, kötü alışkanlıklar bir zam yapmak zorunda. Ancak kötü alışkanlıklardan kurtulmak, özellikle bir bağımlılık söz konusu olduğunda kolay değildir. Bu nedenle alışkanlıklarınızı nasıl değiştirebileceğinizi öğrenmek için birkaç adım atabiliriz.

Bahaneler üretmek:
İnsanlar hayat bahane ederek dolaşıyorlar. Bir kişi karmaşık bir şey gördüğünde, genellikle sorunla neden baş edemediklerini bahane ederler. “Bu benim olduğum gibi.” Bu, dünyada milyarlarca kez duyduğumuz yaygın bir sorundur. Bununla birlikte, hayatınızı iyileştirmek için dışarıdaysanız, “Bu beni başarıdan engelleyen bir şey ve bunu değiştirme gücüm var.

Başarının ilk anahtarı mazeret bırakmayı bırakmaktır. Gerçeği nasıl söyleyeceğinizi öğrenin. Gerçek şu ki, kişisel yaşamınızı geliştirmenize yol açan tek cevap budur. Gerçeği söylemeyi öğrendikten sonra, yeni davranışlar ve alışkanlıklar öğrenmeye kendini adaman gerekecek.

Yeni bir alışkanlık seçerek taahhüt edebilirsiniz. Bugün daha fazla su içmeyi planlıyorum. Bazılarımız sudan nefret ediyor, ama su daha sağlıklı yaşama şeklimiz. Hayatınızı kurtaracak bir şeyden vazgeçmek yerine, bugün daha fazla su içeceğimi söylemeye başlayın. İlk birkaç gün cam içmeye başlasanız bile değişiklikler yapıyorsunuz.

Bugün başkalarını ve kendimi yargılamayı bırakacağım. Bu, insanların dünyada yaptığı yaygın bir hatadır. Başkalarını ve kendilerini yargılamak için zaman harcıyorlar. Bu onları hiçbir yere götürmez ama bir kaos dünyasında. Yatağınızı yaparsınız, içinde uyumayı öğrenmelisiniz, bu yüzden yollarınızı değiştirmelisiniz. Yargılama sadece gökyüzündeki Efendimiz içindir.

Olumsuz düşünüyor musunuz? Bunu değiştiremem. Hayatım saçmalık dolu, artık sallayamıyorum. Neden ben? Bana zulmetti diyerek kafama bir etiket koyan. Hayatınızı olumsuz düşünerek ve olumsuz çağrışımlar söyleyerek geçiriyorsanız, bugün yollarınızı değiştirmeyi deneyin. Mesela, bir şeyi değiştirebilirim ve değiştireceğim. Hayatın saçmalıklarla dolu olduğunu söylemek yerine, gerçeği kabul et ama hayatını daha iyi hale getirmek için ilerle. Neden benim ortak bir soru, neden kimse bilmiyor, ama bunu kabul etmeliyiz, daha iyi kararlar vermeliyiz ve ilerlemeliyiz. Zulüm görürseniz, size bu şekilde hissettiren ne yaptığınızı sorun. Sizi ağırlayan arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz var mı? Eğer öyleyse, popolarını yola koy ve yeni arkadaşlar edin. Hayatta hiç kimse sürekli acı çekmeye değmez. Değişiklik yapma gücünüz var, ancak diğer insanları değiştirme gücünüz yok.

Hayatınızı iyileştirmek için değişiklikler yapmaya başladığınızda, küçük başlayın. Silahı atlamak yerine, bebeğe başarı için adımlar atın. Çok fazla insan gece boyunca değişmeye çalışır. Bu sadece hayal kırıklığına yol açar.

Hayatınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmek için çalışırken destek ve geri bildirim aradığınızdan emin olun. Sadece başarıya giden yolu yürümek zorunda değilsiniz. Geri bildirim kütüphanenizde, İnternet’te, kolejlerde vb. Bulunur. Bu kanallar boyunca da destek bulacaksınız. Güvendiğiniz birinden sizi desteklemesini isteyin ve gerektiğinde size geri bildirimde bulunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir