Kategoriler
Kitap

Kişisel yaşam kalitenizi artırmak

Kişisel hayatınız bir kargaşa içinde, benlik saygınız nasıl? Herkes her zaman gelişime açıktır; yine de bazılarımız diğerlerinden daha fazlasına ihtiyaç duyar.

Kendinize ‘iyileştirmek için ne yapmam gerekiyor?’ Diye sorduğunuzda kendinizi geliştirmenin yolları vardır. Belki oturmak ve kendiniz hakkında sevmediğiniz şeylerin bir listesini yazmak yardımcı olabilir. Bunlardan en önemlilerini en üstte, en önemsizlerini en altta yapmalarına öncelik verdiğinizden emin olun. Her geçen gün daha iyi olduğunu düşündüğünüzü kontrol ederek bu listede her gün çalışın. Unutmayın, sadece yanına bir kontrol koyduğunuz için onları geliştirmeyi bırakmayın. Değişiklik yapmak zaman alır, ancak bunu yapabilirsiniz.

Gerekirse gönüllü değilse tam veya yarı zamanlı mı çalışıyorsunuz? Meşgul ol ve evin etrafında hiçbir şey yapmadan yalan söyleme. Meşgul olmak ve başkalarına yardım etmek her zaman yardımcı olur. Başkalarına yardım ederek, dünyadaki birisinin sizden daha kötü olduğunu öğrenirsiniz. Bir iş, özellikle bir fatura ödeme konusunda stresli iseniz ve ödemek için para yoksa her zaman yardımcı olur. Yaptığınız her dolar dünden bir dolar daha fazla.

Kütüphanede günde birkaç saat veya haftada sadece bir gün çalışmak için gönüllü olun. En yakın hastane, yalnız olanlarla konuşmak için hiçbir şey yoksa ve onları görmeye kimse gelmiyorsa, muhtemelen bir gönüllüye ihtiyaç duyar. Başkalarına yardım etmek her zaman kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar, özellikle de onlardan zevk aldıklarını veya bundan faydalandıklarını görebiliyorsanız.

Kendiniz için her gün biraz zaman ayırın. Kendinize iyi bakmazsanız, başkalarına iyi davranamazsınız. Bir baloncuk küveti çizin ve rahatlayın, yalnız yürüyün veya kütüphaneye gidip okuyun, okumak ve rahatlamak için bir kitap eve getirin. Her gün kendiniz için küçük bir şey gerçekten rahatlamanıza yardımcı olur ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Biraz egzersiz yapmaya ne dersiniz; Eğer zaten yapmıyorsanız, deneyin ve stresi hafifletmeye nasıl yardımcı olduğunu görün. Bir süre sonra, yalnız veya bir arkadaşınızla egzersiz yapmayı dört gözle bekleyeceğinizi fark edeceksiniz. Bir arkadaşınızla yürürseniz sorunlarınız hakkında konuşmayın, hızınızı artırın ve hava durumu hakkında ya da belki yarın için yapacağınız bir şey hakkında konuşun. Sonunda kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi ve kendinize iyi baktığınızı fark edeceksiniz.
Çok fazla TV izliyor musun? Bazen haberler bir kişiyi depresyona sokabilir, ancak yine de eğitici olabilir ve arkadaşlarınızla veya ailenizle tartışmanız için bir şeyler verebilir. Hava durumunu ve yürürken yarın ne olması gerektiği hakkında konuşun; yağmur yağacak mı yoksa kar yağacak mı. Haberler başka insanlarla konuşurken iyi bir sohbet ediyor.

Dışarı çıkın ve belki haftada bir kez birini ziyaret edin. Evden çıkın ve evdeyken evinizi temizlemekten başka bir arkadaşınızla birlikte olun. Eğer yoksa, birçok arkadaş yeni arkadaşlar edinmeye gider. Arkadaşlarla tanışmak, zamanınızı gönüllü hale getirirken yapabileceğiniz bir şeydir; kütüphanede kitap okurken kütüphaneciyle konuşun. Yeni arkadaşlar konuşmak istediğiniz her yerde olabilir. Birisiyle her konuştuğunuzda yeni bir tane yapmıyorsanız korkmayın; sadece kendiniz ve başka biri hayatınızda ihtiyacınız olan veya istediğiniz arkadaş olmak için orada olacaktır.

Hayatın kısa olduğunu hatırlayın, burada ve orada biraz iyileştirmeye ihtiyacınız varsa, sorun değil. Hiç kimse mükemmel değildir ve sadece sahip olduğunuz yaşam kalitesini değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir